ארגון ההגנה בפתח תקוה
סניף ההגנה בפ"ת

דבר יו"ר סניף ההגנה בפתח תקוה

נשיאות נכבדה, חברי ההגנה הותיקים ובני משפחותיהם, חברי ההגנה – דור ההמשך, ובני המשפחה, ממלאי תפקידים לסוגיהם בעיריה, ידידי הארגון, קהל נכבד.

אני אפתח בקריאת קטע מהעיתונות, שנכתב ב- 2016 ע"י העיתונאית קורין אלבז – אלוש, ואלו הדברים:

"עושים כבוד להיסטוריה: בקרוב תוקם בעיר אנדרטה של אצ "ל שתתווסף לאנדרטאות ההגנה והלח"י, שקמו בפ"ת בשנים האחרונות. בנוסף תוקם יחידה עירונית שתפקידה לטפל בכל אתרי המורשת המוזנחים. את ההצעה לסדר יום בנושא, שגם קיבלה תוקף, העלה חבר המועצה – רמי גרינברג. הוא פירט בהצעה בצורה מנומקת את חשיבותה של העיר להיסטורית המדינה, וכתב כי הדבר נחוץ בעיקר בימים בהם מעלים בעולם שאלות לגבי זכותנו ההיסטורית על מדינת ישראל. הוכחות רבות קיימות בעיר ולפיכך יש חשיבות לפרסם ולפאר ברבים את האמת ההיסטורית. הנושא הזה חשוב לא רק לזכר הנופלים כי אם לחינוך דור העתיד על בסיס אותם ערכים של אהבת העם, המדינה והנתינה כלפי הזולת. אני שמח שמעתה ההזנחה שהיתה תעלם, ומקומות אלו יהיו מתוחזקים ויכבדו את מעמדם ".

עד כאן הציטוט שאמר ראש עירנו דהיום עו"ד רמי גרינברג ולו מגיעות מחיאות כפיים בזכות ולא בחסד.

חברי אירגון ההגנה, הם דור "המכבים" של המאה ה- 20, הם שהיוו את המסד לצה"ל, הקמת המדינה וביסוסה, כשלצידם חברי ארגוני המחתרות הקטנים יותר האצ"ל והלח"י.

לולא פעילות אנשים אלו, החריצות, נאמנות, דבקות במטרה, ואהבת הארץ, אינני בטוח שהיתה קמה המדינה, שהגיעה להישגים בתחומים רבים ומגוונים, כאשר בתחומים מסויימים אנו מהמובילים בעולם (סייבר, חקלאות, בריאות ועוד).

אחת המטרות החשובות של דור ההמשך של חברי ההגנה, דהיינו – אנו, היתה להקים תיעוד חי, נגיש, מודרני, ומקיף על פעולתם של חברי ההגנה, שימחיש לבני הדור הצעיר את אשר עשו אבותיהם למען המדינה.

ובמילים אחרות: מרכז המידע ירכז ויתעד את הפעילות וההיסטוריה של לפני הקמת המדינה ובמיוחד בשנים 1920 – 1948.

הרעיון של מרכז המידע, הועלה והחל לקרום עור וגידים לפני כ-4 שנים, זה היה "הריון ארוך", לא קל, עם עליות ומורדות והלידה לא היתה קלה, אך לבסוף יש לנו "בן" ועכשיו אנו עורכים את "ברית המילה" דהיינו כורתים ברית עם העיריה שתתחזק, תרחיב ותצרף לאתר גם את פעילותם של יתר המחתרות שפעלו במקביל לאירגונינו, האצ"ל והלח"י, וזו הזדמנות טובה להדגיש את הקשרים הטובים שיש לנו עם יו"ר ברית חיילי האצ"ל הארצי – יאיר אסיסקוביץ, שאינו בקו הבריאות ולכן אינו נוכח כאן.

כל חברי המחתרות הם בניו של עם ישראל וכולם ראויים שנזכור ונכבד את גבורתם ופעילותם.

אסיים בכך שאומר תודה מעומק ליבנו לכבוד ראש העיר הצעיר והנמרץ שלנו – עו"ד רמי גרינברג, שסייע, עזר ותמך "בתהליך ההריון והלידה" של הפרוייקט (מחיאות כפיים)

אזכיר גם לטובה את המשנה לראש העיר – עו"ד איתי שונשיין, שנרתם בנפש חפצה לעזור לנו עוד בקדנציה של ברוורמן.

תודה מיוחדת ואהבה גדולה לנילי חי שליוותה את הפרויקט כל השנים, עזרה, תמכה, הריצה ודחפה, עד לסיומו המוצלח.

תודה גדולה והערכה רבה לאבי רוגובסקי – מנהל חב' תבונה ולעוזרו המסור, יחיאל, שברגישות, חכמה והרבה ניסיון, בנו אתר לתפארת.

ולבסוף תודה עצומה לחברי ההנהלה שלי, ליגאל ברגמן, לד"ר חיים מייטליס, לשמוליק חזון, לאריק מרקוס, לישראל טייר, לרפי הוידה, לתלמה אשכנזי, לישראל הנדין ששומר על כולנו, על עזרתם, סיועם, חכמתם ומירצם שהביאו להצלחתו של הפרויקט.

ומכאן אני קורא לכל תושבי פ"ת והסביבה, למורים, מנהלי בתי הספר ובמיוחד לתלמידי בתי הספר בעיר, לבני תנועות הנוער, לחיילים – לבוא לכאן , להציץ, ללמוד, להוקיר ולחקות את פעולותיהם של הוותיקים שאהבת הארץ והמסירות לה, היתה לחם חוקם.

תם ולא נשלם עוד פרק בחייו של העם היהודי והפעם בארצנו החופשית.

כל טוב והרבה בריאות לכולנו.

ולפני שאני מפנה את הבמה, אני מזמין לכאן את נילי חי ואבי רוגובסקי, לקבל דגלי הוקרה.

כתב וקרא - עו"ד אלי אשרי
חניכת מרכז המידע של ארגון ההגנה בפ"ת שהתקיימה בבית שפירא בתאריך 5/3/2020