ארגון ההגנה בפתח תקוה
סניף ההגנה בפ"ת

סיכום פעילות 2020-2015

חברי ה"הגנה" הוותיקים.
חברי דור ההמשך.
שאירים, ידידים ותומכים יקרים.

בשונה מפעמים הקודמות, בו סיכמתי בכל פעם, שנת פעילות, הפעם לאחר חמש שנות פעילות בתפקידי, ברצוני להביא בפניכם את עשייתנו הברוכה, לשימור זיכרון הורינו שהלכו לעולמם ולהוקיר את פעולתם של חברינו/ גיבורינו החיים עמנו.

ובכן, מה עשינו:

 1. העברת האנדרטה המרכזית.
  האנדרטה לזכרם של חברי ההגנה תושבי פ"ת והסביבה שהוצבה בשעתו ברחוב ההגנה בפ"ת הפכה עם הזמן למקום לא מכובד (בלשון המעטה), ולאחר מו"מ עם העיריה הועברה בשנת 2017 והוצבה במקום נאה, ברחבת העיריה.
 2. הצבת מרגמה 81 מ"מ.
  מרגמה בעלת קוטר 81 מ"מ שיוצרה ע"י מפעלי התע"ש, שיסד ארגוננו ושהייתה הנשק "הכבד" של צה"ל בתחילת מלחמת העצמאות, הוצבה אחר כבוד בחצר ביתו של אברהם שפירא ז"ל.
 3. מהמחתרות לצה"ל.
  היווה מופע היסטורי/ערכי שהועלה בהיכל התרבות בשנת 2015 (ביוזמתנו) ובו ניתן פרק מכובד לפעילות הרחבה של ארגוננו, ותרומתו להקמת המדינה וצה"ל.
 4. השקיה אוטומטית.
  התקנו בשנת 2018 מערכת השקיה אוטומטית. המטרה: לשמור על השקיה קבועה, במיוחד בתקופת הקיץ החם שתשמור על רעננות הצמחים שבאדניות שעל המצבות בחלקת ה"הגנה" שבבית העלמין סגולה.
 5. הקמת אנדרטה במושב נחלים.
  אחד האירועים המכוננים בחיי אומתנו במאה ה-20. הייתה החלטת האו"ם מ 29.11.1947 על הקמת מדינה יהודית בא"י. למחרת, פגעו הערבים בנוסעים של שני אוטובוסים שיצאו לירושלים ושבעה מהנוסעים נרצחו. היום הזה הוכר ע"י מדינת ישראל כפתיחתה של מלחמת העצמאות והנרצחים כחללים הראשונים של מלחמת השחרור. לאזכור שני האירועים הנ"ל, יזמנו ושכנענו גורמים רבים להקים אנדרטה מכובדת אשר הוקמה בכניסה לנחלים.
  מאז ובכל שנה בכ"ט בנובמבר אנו מקיימים שני טכסים מכובדים במקום, לזכירה ולימוד האירועים הנ"ל.
 6. הקטנת הוצאות תפעול.
  הצלחנו להקטין את ההוצאות בגין שרותיו של רו"ח בכ -3000 שקל לשנה, מידי שנה.
 7. אישור סעיף 46 בגין תרומות.
  דאגנו לקבל משלטונות מסה"כ פטור ממס לתורמים לארגון.
 8. הרחבת אזור הקבורה בסגולה.
  לאחר מו"מ עם חב' קדישא המקומית, הצלחנו להרחיב את חלקת חברי ההגנה לחברינו בבית העלמין סגולה. הקברים שהוספו נרכשו ע"י החברים.
 9. תרומות לארגון.
  השגנו תרומות בגובה 122.000 ש"ח המיועדות לנושא שימור הזיכרון של פעולות הארגון בפ"ת.
 10. חידון בנושא "ארגון ההגנה" נערך לאחרונה בין תלמידי בי"ס התיכוניים בפ"ת.
  האירוע התקיים באולם שרת, היה מכובד. ערכי וחולקו פרסים לזוכים.
 11. עמדת מידע.
  גולת הכותרת של עשייתנו, הייתה בהקמת מערכות מידע ממוחשבות לתיעוד חברי ההגנה בפתח תקווה (תמונותיהם וסיפור חייהם), לתיעוד מורשת סניף ההגנה פתח תקווה וכמובן להנצחת כ-4000 חברי ההגנה והמחתרות בפתח תקווה.
  מערכות המידע הממוחשבות יוצגו באתר אינטרנט ייחודי וכן בעמדת מידע ממוחשבת אשר תוצב בבית שפירא – מקומו של סניף ההגנה בפתח תקווה.
  אני רואה בכך אבן דרך חשובה להכרת פעילות ההגנה בפתח תקווה ולהנחלת המורשת הזו לדורות הבאים. כולכם מוזמנים (לרבות בני המשפחה) לבוא, לראות וללמוד על העשייה הברוכה ותרומת ארגון ה"הגנה" להקמת וביסוס המדינה וצה"ל.

פעילות נוספת שנתית

 1. מפגשי חברים/הרצאות. קיימנו 8 מפגשי חברים חגיגיים ושמענו הרצאות מעניינות. בלווי נגינה ושירה.
 2. טיול שנתי. קיימנו בספטמבר טיול מהנה ומעניין לבאר שבע המתחדשת.
 3. ביום הזיכרון קיימנו עצרת מרגשת באנדרטת ה"הגנה" בתל אפק, בה לקחו חלק (בצד האמנותי) תלמידי בי"ס "אפק מראש העין.
 4. בערב כ"ט בנובמבר קיימנו טכס אזכרה לנרצחי האוטובוסים שיצאו לירושלים, ליד האנדרטה בכניסה למושב נחלים, ולאחר מכן בבית דני שבמושב ערכנו כנס תרבותי בו לקחו חלק בנגינה תלמידי הקונסרבטוריון למוזיקה של פ"ת, ונשאה הרצאה מרכזית בנושא ביטחון.

בתוכנית לשנת 2020

 1. בחדש מרץ - חנוכת מערכות המידע ו"עמדת המידע" בבית שפירא.
 2. בחדש מאי - מופע בהיכל התרבות של פ"ת במסגרת שנת המאה להקמת ארגון ה"הגנה".
 3. בחדש יוני - כנס אקדמי בנושא ה"הגנה" באולם יד לבנים.

לסיכום

תודה גדולה מכל הלב לחברי בהנהלת הסניף בפ"ת, המסייעים, עוזרים, מבצעים ועושים עם כל הלב ובנפש חפצה. תודה לראש עירנו רמי גרינברג ולחבר עוזריו הנאמנים, לגב' נילי חי - מנהלת אגף אומנויות ומוזיאונים במינהל התרבות על התמיכה והסיוע.

אני מאחל לכולנו, שנים ארוכות של בריאות, עשייה, הנאה ושמחת חיים.

"השם עוז לעמו ייתן, השם יברך את עמו בשלום"


שלכם ובשבילכם
אלי אשרי, עו"ד
יו"ר הנהלת הסניף